برای کنترل و مدیریت رفتار خود چه کنیم

 

  • مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: این فکر کردن در واقع همان صحبت با خود است و این صحبت اگر قبل از واکنش صورت پذیرد، جلوی خیلی از پرخاشگری ها را می گیرد.

 

مشکلات زیادی در زندگی افراد در اثر رفتارهای هیجانی و بدون فکر و ضعف در مهارت های حل مشکل رخ می دهد که خوب است برای مهار این مشکلات، راهکارهای کنترل رفتار خود را بیشتر بشناسیم.

به گزارش خبرگزاری برنا ازفارس،  مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بیان این مطلب، افزود: هنگامی که افراد دچار ناکامی می شوند، به خشونت و ابراز آن با روش هایی همچون شکستن  وسایل، حرف های ناروا، فریاد زدن و دیگر روش های مشابه متوسل می شوند.
دکتر “علی باصری” در مورد مراحلی که باید انجام دهیم تا هنگام ناراحتی و ناکامی، کنترل بیشتری بر واکنش های هیجانی خود داشته باشیم و مشکل را منطقی و بدون پرخاشگری حل کنیم، توضیح داد: باید در این مواقع کمی ایستاد و فکر کرد، بدانیم مشکل چیست؟، چه راه حل های ممکنی وجود دارد؟، نتایج احتمالی هر راه حل چیست؟، بهترین راه حل را انتخاب کنیم بدانیم که چطور می توانیم به راه حل انتخاب شده عمل کنیم.
به گفته دکتر باصری، در مرحله نخست، کنترل بر رفتار خود یعنی “بایست و فکر کن” می بایست تا مدتی پاسخ های پرخاشگرانه خود به خودی خویش را متوقف  کرد و در این بین به راه های دیگر حل مشکل اندیشید.
وی بر این راهکار تاکید کرد که در ذهن خود چند موقعیت ناراحت کننده را تصور کنید که موجب بروز پاسخ های پرخاشگرانه می شود، این لحظات همان زمان هایی هستند که باید به خود بگویید “بایست و فکر کن” یعنی قبل از هر عملی و واکنشی فکر کن و بعد واکنش نشان بدهیم.
مدیرگروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: این فکر کردن در واقع همان صحبت با خود است و این صحبت اگر قبل از واکنش صورت پذیرد، جلوی خیلی از پرخاشگری ها را می گیرد.
دکتر باصری در رابطه با مرحله دوم یعنی “مشکل چیست؟” توضیح داد: در این مرحله می بایست مشکل خود را ارزیابی کرد و به خود فرصت داد که مشکل را تشخیص دهیم.
وی افزود: در مرحله سوم یعنی “چه راه حل های ممکنی وجود دارد؟” همه راه حل هایی را که در مورد مشکل پیش آمده می تواند کارساز باشند مورد بررسی قرار می دهیم.
دکتر باصری ادامه داد: در مرحله چهارم یعنی مرحله “نتایج احتمالی هر راه حل چیست؟” به سنجش و مرور تاثیر و نتیجه هر یک از راه حل هایی که در مرحله قبل پیش بینی کرده ایم می پردازیم.
وی افزود: در مرحله پنجم، بهترین راه حل را از بین راه حل های مختلف که شانس بیشتری در حل مشکل و خطر کمتری در ایجاد مشکل دارد را انتخاب می کنیم و در مرحله آخر، چگونگی عمل به راه حل انتخاب شده را مورد ارزیابی قرار می دهیم؛ به این معنی که به مراحل قبلی نگاه می کنیم و بررسی می کنیم که راه حلی که انتخاب کرده ایم عملکردش چگونه بوده است؟ اگر خوب و موثر عمل کرده است، تشویق می شویم که خود را به خاطر این کار خوب پاداش دهیم و اگر راه حل انتخاب شده موثر نبود، دوباره از مرحله نخست شروع می کنیم تا سرانجام راه حل مشکل فعلی خود را بیابیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *