بهترین روش برای رفع تبخال چیست

 

  • رژیم غذایی سالم و متعادل به تسکین تبخال کمک می‌کند. اگر تبخال‌ها زمانی اتفاق بیفتند که استرس عاطفی یا جسمانی باعث برانگیختگی ویروس شده باشد، باید بدن خودتان را برای دفاع بهتر و کامل‌تر تقویت کنید

 

تبخال‌ها معمولاً اندازه کوچکی دارند، اما می‌توانند درد و ناراحتی زیادی ایجاد کنند. توجه داشته باشید که تبخال‌ها<Herpes> مسُری هستند و می‌توانند از طریق بزاق دهان یا تماس پوستی انتقال پیدا کنند.

اگر به تبخال مبتلا هستید، باید بدانید که کارهایی مانند استفاده از نوشیدنی به‌صورت اشتراکی یا هر چیزی که با لب‌ها و دهان تماس پیدا کند، از سوی پزشکان منع شده است. با این‌حال، شیوه‌های خانگی و غیرتجویزی مناسبی برای مقابله با تبخال‌ها وجود دارند که می‌توانند به بهبودی سریع‌تر این مشکل کمک کنند. البته قبل از اقدام به استفاده از این شیوه‌ها حتماً با پزشک مشورت کنید.
ژل‌ها و کرم‌های بدون نسخه‌ای که می‌توانند درد را تا حدودی تسکین بدهند. بعضی از محصولات بدون نسخه می‌توانند قابلیت تحمل‌پذیری تبخال‌ها را راحت‌تر کنند. زیلاکتین (بنزیل الکل)، زیلاکتین-B، اوراژل (بنزوکائین) و آبروا (داکوسانول)، همگی داروهای موضعی مناسبی در قالب‌های ژل، کرم و پماد هستند که می‌توانند علائم و دردهای ناشی از تبخال‌ها را کاهش بدهند.
ژل پترولیوم یا وازلین، التهاب و ناراحتی را کاهش می‌دهد. انواع ژل‌های پترولیوم مانند وازلین، یکی از محصولاتی هستند که می‌توانند تبخال‌ها را تسکین بدهند. متخصصان می‌گویند که وازلین، نوعی لایه محافظت‌کننده روی تبخال به‌وجود می‌آورد و درنتیجه اگر همراه با محصولات موضعی دیگر استفاده شود، می‌تواند مشکلات ناشی از تبخال‌ها را راحت‌تر تسکین بدهد.
درمان‌های گیاهی می‌توانند تبخال‌ها را سریع‌تر رفع کنند.بالم لب روغنی و لیمویی که برای برطرف‌سازی ترک‌‌های لب مناسب است، هم تبخال را تسکین می‌دهد و هم باعث بهبودی سریع‌تر آن می‌شود. البته امروزه محصولات گیاهی زیادی در دسترس قرار دارند که اثربخشی زیادی در این زمینه بروز می‌دهند. طبق گزارش Journa- of Alternative and Complementary Medicine، مدت‌زمان دردهای ناشی از تبخال‌ها به‌واسطه عملکرد این محصولات کوتاه‌تر می‌شود.
آلوئه‌ورا؛ محصولی کاملاً طبیعی که می‌تواند تبخال‌ها را تسکین بدهد. آلوئه‌ورا در زمینه کاربردهای موضعی بیشتر به‌واسطه اثربخشی آن برای مقابله با بریدگی‌های پوستی، آفتاب‌سوختگی‌ها و مشکلات پوستی دیگر شناخته می‌شود. با این‌حال، استفاده موضعی از آلوئه‌ورا روی تبخال، آن هم چند بار در روز، می‌تواند درد ناشی از تبخال را کمتر کند و به بهبودی سریع تبخال کمک کند. مزیت آلوئه‌ورا این است که اگر با درون دهان تماس پیدا کند، هیچ مشکلی به‌وجود نمی‌آورد، چون نوعی ماده خوراکی محسوب می‌شود.
رژیم غذایی سالم و متعادل به تسکین تبخال کمک می‌کند. اگر تبخال‌ها زمانی اتفاق بیفتند که استرس عاطفی یا جسمانی باعث برانگیختگی ویروس شده باشد، باید بدن خودتان را برای دفاع بهتر و کامل‌تر تقویت کنید. رژیم غذایی سالمی که سرشار از میوه‌ها و سبزی‌های تازه است، نقش مهمی در این زمینه دارد. استفاده از مولتی‌ویتامین یا مکمل‌های مختلف هم واقعاً می‌تواند به بهبود سریع‌تر تبخال کمک کند. البته دریافت مواد مغذی از طریق مواد غذایی همواره بر مصرف مکمل‌ها ارجحیت دارد.سپید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *