در کشور ۷۶۰ مرکز تحقیقاتی سلامت کار می کنند

 

 

  • دکتر ملک‌زاده ادامه داد: ۱۴۳ کمیته اخلاق در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور راه‌اندازی شده و این کمیته اصول اخلاقی مصوب در پژوهش را پیگیری کرده که پژوهشی خلاف اخلاق صورت نگیرد.

۲۱۰طرح پژوهشی بزرگ در حوزه سلامت که عمدتاً بودجه هرکدام از آنها بیش از یک ‌میلیارد تومان است، حمایت می‌شوند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه اظهار داشت: راه‌اندازی نظام ثبت بیماری‌های مزمن از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش سلامت کشور است.
دکتر رضا ملک‌زاده افزود: ۸۵ درصد ناتوانی‌ها از بیماری های مزمن نشات می‌گیرد و نیاز است که برنامه ملی تحقیقاتی در این زمینه مبتنی بر نظام ثبت این بیماری‌ها راه‌اندازی شود.‌وی گفت: انجام مطالعات بزرگ مانند “کوهورت” از دیگر دستاورد مهم در سال‌های اخیر است.
ملک‌زاده ادامه داد: همچنین طی سالهای اخیر برنامه ملی کنترل سرطان توسعه پیدا کرده و برنامه های زیرساختی پژوهشی مانند “ایرانوم” که مربوط به بحث DNA است اجرا شده است.
وی افزود: مراکز تحقیقاتی کشور در حوزه سلامت طی سال‌های اخیر از ۴۷۹ مرکز به ۷۶۰ مرکز افزایش یافته و شمار پژوهشکده‌های کشور در این زمینه از ۲۸ پژوهشکده به ۵۵ مورد رسیده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آزمایشگاه جامع تحقیقاتی در یازده دانشگاه علوم پزشکی کشور راه‌اندازی شده است و حالا راه‌اندازی این آزمایشگاه در ۱۰دانشگاه دیگر در دستور کار است که دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یکی از آنهاست.
دکتر ملک‌زاده ادامه داد: ۱۴۳ کمیته اخلاق در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور راه‌اندازی شده و این کمیته اصول اخلاقی مصوب در پژوهش را پیگیری کرده که پژوهشی خلاف اخلاق صورت نگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *