۷ راهنمایی مفید برای زمان مصرف دارو

 

 

  • یکی از نکات بسیار مهم درباره مصرف دارو و یا هم خوانی نداشتن مصرف آنها با سایر داروها این است که شما پیش از مصرف حتما با دکتر خود مشورت کامل زمینه داشته باشید. از یاد نبرید برخی از تداخل‌های دارویی ممکن است باعث آسیب شخص مصرف کنند شده و یا اثر بخشی داروها را از بین ببرد

به طور معمول زمان مصرف انواع داروها در پشت جعبه و یا به همراه یک برگ راهنما در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد تا آنها بهترین زمان را برای مصرف داروی خود در نظر داشته باشند اما یکی از بزرگترین سوال هایی که ممکن است، برای هر شخصی به وجود آید؛ این است که آیا بازه زمانی شب یا روز برای اثر بخشی داروها نقش آفرین هست یا نه؟ ما در ادامه این یادداشت به این سوال پاسخ می‌دهیم که برخی از داروهای خاص که مصرف آن عمومیت دارد، در چه زمانی‌هایی باید مصرف شود تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد.

همانطور که می‌دانید در پشت قوطی‌ها و جعبه‌های قرص معمولا تعداد مصرف قرص‌ها را درج می‌کنند و کاری به زمان مصرف آن ندارند و معمولا در این باره توضیح داده نمی‌شود که بهترین زمان مصرف آن چه موقعی است که آیا قبل از خواب خورده شود یا بهتر است، پس از صبحانه مصرف شود. بد نیست بدانید مسائلی چون ساعت بیولوژیکی بدن، تولید هورمون و سایر فرایندهای حاکم بر بدن باعث شده‌اند تا اندام‌های داخلی در زمان‌های مختلف به یک نحو در برابر داروها، از خود واکنش نشان ندهند. با این تفاسیر بسیار مهم است که چه زمانی چه نوع دارویی را باید مصرف کنیم تا بیشترین بهره و اثر بخشی را از آن داشته باشیم. بسیار حائز اهمیت است؛ افرادی که از فشار خون بالا، آلرژی شدید، افسردگی و حتی سوزش سر دل رنج می‌برند، چگونه با مصرف تعریف شده داروهای خود کمترین درد و رنج را در طول شبانه روز تحمل کنند. پس دانستن این نکته که زمان مناسب مصرف داروها چه وقت است، برای برخی از افراد بسیار حیاتی خواهد بود.
یکی از نکات بسیار مهم درباره مصرف دارو و یا هم خوانی نداشتن مصرف آنها با سایر داروها این است که شما پیش از مصرف حتما با دکتر خود مشورت کامل زمینه داشته باشید. از یاد نبرید برخی از تداخل‌های دارویی ممکن است باعث آسیب شخص مصرف کنند شده و یا اثر بخشی داروها را از بین ببرد. پس دقت داشته باشید که چگونه و با چه مواد غذایی، داروهای خود را مصرف می‌کنید. البته امروزه تداخل دارویی را به عنوان یک هشدار و یا تذکر پشت برگ‌های راهنما چاپ می‌کنند. انواع داروها و قرص‌ها با توجه به قیمت بالایی که دارند، ما را مجاب می‌کنند تا در مصرف‌شان دقت بیشتری داشته باشیم؛ چرا که هیچ شخصی دوست ندارد، داروهای گران قیمت را مصرف کند اما اثر بخشی خاصی از آنها نبیند. علاوه بر شرایط حاکم بر بدن، نوع و زمان مصرف داروها بر روی اثر بخشی آن‌ها تاثیر مستقیم دارد. در ادامه شما را با بهترین زمان مصرف داروها با توجه به ساختار داخلی بدن آشنا می‌کنیم.
هنگام صبح بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد افسردگی است
مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف (SSRIs) دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و برخی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند. به طور معمول SSRIs پرتجویزترین گروه از داروهای ضدافسردگی در ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر هستند. سروتونین که یکی از انواع انتقال دهنده‌های عصبی است، در بین عموم مردم به عنوان یک انتقال دهنده حس خوب معروف است. این ماده اگر به مقدار کم در بدن باشد، می‌تواند باعث گوشه گیری و حتی افسردگی در افراد شود. داروهای ضد افسردگی اگر صبح هنگام مصرف شوند، می‌توانند در طول روز باعث دوری افراد از افسردگی شوند. از این رو توصیه می‌شود؛ آن‌ها را صبح هنگام مصرف کنند. اغلب متخصصان بر این باورند که میزان سروتونین در هنگام شب بیشتر تولید می‌شود و نیازی نیست که افراد افسرده داروهای ضد افسردگی را در شب هنگام مصرف کنند.
وقت شام بهترین زمان برای مصرف داروهای ضد دل درد یا سوزش دل
معده‌ معمولا بین ساعت ۱۰ صبح دو الی سه برابر بیشتر از زمان‌های دیگر اسید تولید می‌کند. اگر می‌خواهید از اثرات داروهای ضد اسید مانند Pepcid یا Zantac نهایت بهره را ببرید. ۳۰ دقیقه قبل از شام آن‌ها را میل کنید. مصرف داروهای ضد اسید در این زمان باعث می‌شود تا وقتی که اسید معده به اوج خود می‌رسد آن را کنترل کند.
صبح هنگام بهترین زمان مصرف داروهای ضد پوکی استخوان
بدن شما به آسانی داروهای بیس فسفونات (Bisphosphonates نام دسته‌ای از داروهایی است که به آنها دی فسفونات هم می‌گویند. بیس فسفونات‌ها مانع از دست دادن توده استخوانی در بدن می‌شود) مانند Boniva و Fosamax را جذب نمی‌کنند. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند؛ یک ساعت قبل از خوردن صبحانه سعی کنید با یک لیوان آب داروهای ضد پوکی استخوان را مصرف کنید تا بدن‌تان جذب حداکثری از این نوع دارو ها را داشته باشد. به هیچ عنوان هیچ گونه دارو و یا مکملی را به همراه دارو‌های ضد پوکی استخوان مصرف نکنید تا در جذب آن‌ها اختلال به وجود نیاید.
بهترین زمان مصرف داروهای ضد آلرژی در بین شام است
بیماری تب یونجه معمولا در شب هنگام بیشتر عود می‌کند. این در حالی است که در وقت صبح با ترشح بیشتر هشدار دهنده‌های بدن شخص بیمار درد بیشتری را احساس می‌کند. داروی های ضد حساسیت بین ۸ الی ۱۲ ساعت اثر بخشی دارند. اگر شما آنتی هستامین که یک نوع داروی ضد حساسیت هست را در طول شام بخورید، در هنگام صبح با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهید شد. البته در پاره‌ای از مواقع که حساسیت به اوج خود می‌رسد؛ بهتر است یک عدد در صبح و یک عدد در عصر مصرف شود تا شخص با حساسیت کمتری روبه‌رو شود.
قبل از خواب بهترین زمان مصرف داروهای ضد کلسترول
معمولا تولید کلسترول توسط کبد بعد از نیمه‌های شب به بالاترین میزان خود می‌رسد و این در حالی است که تولید کلسترول در کبد در هنگام صبح و قبل از ظهر به پایین‌ترین میزان خود می‌رسد. بنابراین بهترین زمان مصرف دارو‌های ضد کلسترول قبل از خواب است. درست ما بین ساعت‌های ۱۰ الی ۱۱ شب کسانی که از میزان کلسترول بالا در خون رنج می‌برند، بهتر است این نکته را جدی بگیرد و در این باره حتما با پزشک خود نیز مشورت داشته باشند تا نهایت بهره را از داورهایی که می‌خورند داشته باشند.
بهترین زمان مصرف داروهای ضد آرتروز زمانی است که علائم درد ظاهر می شوند
مصرف داروهای ضد آرتروز بستگی به زمان خاص دارد که شما از این بیماری رنج می‌برید. بهترین زمان مصرف داروهای ضد درد شش ساعت قبل از رسیدن درد به اوج خود است؛ به طور مثال اگر شما در هنگام ظهر از درد آرتروز رنج می‌برید، بهتر است دارو‌های ضد درد را بین صبح تا نزدیک ظهر مصرف کنید و یا اگر درد در شب هنگام باشد، بهترین زمان مصرف در حد میانی بعد از ظهر است. البته اگر افرادی در نیمه‌های شب از این بیماری رنج می‌برند، بهتر است داروها را قبل از شام میل کنند تا با درد کمتری در نیمه‌های شب روبه‌رو شوند.
قبل از خواب بهترین زمان برای مصرف داروی‌های ضد فشار خون است
به طور معمولا فشار خون در هنگام روز بیشتر از شب‌ها احساس می‌شود. البته در هنگام خواب فشار خون به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد. اما این الگو برای افراد مسن صدق نمی‌کند و معمولا این شیب شبانه در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. همان طور که می‌دانید؛ فشار خون بالا یکی از عوامل مهم ایجاد سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری کلیوی است. با این تفاسیر کارشناسان توصیه می‌کنند؛ برای اینکه ریتم فشار خون در روز کمتر و قابل کنترل‌تر شود، بهتر است افرادی که از این بیماری رنج می‌برند آن را قبل از خواب مصرف کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *