با کودک حاضر جواب چه کنیم

 

 

  • هرگاه فرزندتان رفتار بی ادبانه ای از خود نشان داد بلافاصله او را از این کار منع کنید. به طور مثال می توانید بگویید: «وقتی با تو صحبت می کنم، مدام به این طرف و آن طرف نگاه می کنی.

کودکان از بدو تولد بی تربیت، گستاخ، زورگو یا خودخواه نیستند، این ویژگی ها اکتسابی است زیرا کودکان با بروز این رفتار به آن چه می خواهند می رسند مگر این که به موقع مداخله کنیم و به کودک نشان دهیم که این رفتارهای عجیب و غریب، فایده ای ندارد و تنها باعث بدتر شدن شرایط می شود و سعی کنیم او را به رفتار قابل قبول تری تشویق کنیم.
«ایمان کمالی» کارشناس روان شناسی راهکارهایی را به صورت مرحله به مرحله برای رویارویی با چند بد رفتاری عمده کودکان ارائه می دهد:

ادامه خواندن “با کودک حاضر جواب چه کنیم”

چگونه متوجه حساس بودن کودک شویم

 

  • رفتار خود را با فرزندتان هماهنگ کنید نه بالعکس! فرزندتان را وادار به هماهنگ شدن با جامعه نکنید بلکه بدون قید و شرط او را دوست داشته باشید. یادتان باشد شما نمی توانید خمیره فرزندتان را تغییر دهید ولی او باید از علاقه شما مطمئن شود.

 

فرزند خانم «الف» رفتار خاصی دارد. هر زمان که اسباب‌بازی‌های او به زمین می‌افتد فریاد می‌زند و وقتی مادرش با صدای بلند با وی صحبت می‌کند در خود فرو می‌رود.
در واقع فرزند خانم «الف» از یک احساس قوی ذاتی برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد که درصد بالایی از حساسیت ها ریشه فیزیولوژیک دارند و ذاتی هستند. نگران حرف مردم نباشید! این مساله ربطی به کمبود اعتماد به نفس یا مهارت های اجتماعی فرزندتان ندارد و شما در این زمینه به هیچ وجه مقصر نیستید.

ادامه خواندن “چگونه متوجه حساس بودن کودک شویم”

شرکت در مراسم مذهبی در طول عمر تاثیر دارد

 

 

  • نتایج ارزیابی‌ها آشکار ساخت خطر مرگ‌ومیر زودهنگام در افرادی که به طور مرتب در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند در مقایسه با افرادی که از شرکت در این مراسم خودداری می‌کنند، ۴۰ درصد کمتر است.

 

نتایج یک بررسی تازه نشان داده است که شرکت کردن در مراسم مذهبی می‌تواند طول عمر افراد را افزایش دهد.
به گزارش تجارت امروز، در این بررسی مشاهده شده است که حضور مرتب در مراسم مذهبی در بهبود سلامت و افزایش طول عمرِ افراد میانسال نقش موثر دارد.

ادامه خواندن “شرکت در مراسم مذهبی در طول عمر تاثیر دارد”

۵ ترفند برای بالا بردن اعتماد به نفس

 

  • از احساساتتان استقبال کنید تا به این صورت پرانگیزه باقی بمانید. تلاش کنید یادگیری را ادامه دهید و پشتکار داشته باشید.

 

آیا علیرغم شواهد مبنی بر اینکه انسانی ماهر و موفق هستید، دچار احساس مداوم تردید نسبت به خود، ناامنی و بی‌کفایتی هستید.

این وضعیت را در افراد «نشانگان خود کوچک پندار» (impostor syndrome) می‌نامند. بر مقابله با این نشانه‌ها این توصیه‌ها را به کار ببندید: ادامه خواندن “۵ ترفند برای بالا بردن اعتماد به نفس”

کودک را به تنها خوابیدن عادت دهیم

 

  • اگر از سر زدن های شبانه و ادامه دار فرزندتان ناراحت هستید و می خواهید بلافاصله این عادت را کنار بگذارد درباره شرایط موجود با او صحبت کنید. به او بگویید “تو داری بزرگ می شوی، می خواهیم تمام شب را در رختخواب خودت بخوابی،

 

هر چند وقت یک بار، بعضی از کودکان خودشان را به تخت والدین می رسانند تا در کنار آن ها بخوابند. کودکانی که در طول سال های اول تولد چنین عادتی در آن ها شکل گرفته برای گذر از این مرحله به زمان نیاز دارند.
بسیاری از والدین در این مورد نگرانی ندارند، زیرا فرزندشان مانند دیگر کودکان هم سن خود به تنهایی می روند تا بخوابند. اگر چه کودک بسیاری از شب ها در رختخواب خودش می ماند، گاهی نیز ترجیح می دهد اگر در طول شب از خواب بیدار شد نزد والدینش بیاید که معمولا تعداد دفعات این کار هم به تدریج کم می شود. ادامه خواندن “کودک را به تنها خوابیدن عادت دهیم”

طرز برخورد با کودک که گاز می گیرد

 

  • اگر کودک شما گاز می گیرد، واکنش شدیدی به او نشان ندهید. فقط با بیان محکم به او بگویید: ” گاز نگیر” یا ” گاز گرفتن به دیگران صدمه می زند”. تا وقتی کودکتان این مسئله را متوجه نشده است، مرتب این مطلب را به او گوشزد کنید.

 

اگر کودک شما گاز می گیرد، نترسید. در این مرحله از رشد، این عمل کودک طبیعی است و نشان دهنده  این است که کودک چیزی را می خواسته ولی به آن نرسیده است.
در اکثر مواقع کودک زمانی گاز می گیرد که چیزی مثل اسباب بازی بخواهد و یا بخواهود تا توجه شما را جلب کند. اگر عواملی که  کودک را ترغیب به گاز گرفتن می کند بشناسیم و از آن ها جلوگیری کنیم، می توانیم از گاز گرفتن  هم جلوگیری کنیم و  در نتیجه مجبوز نباشیم تا از دیگران عذرخواهی کنیم. ادامه خواندن “طرز برخورد با کودک که گاز می گیرد”

با کودک نق نقو چه کنیم

 

  • ابراز خشم والدین در تربیت کودک نقش موثری دارد . والدینی که کنترل خود را از دست بدهند به عنوان انسان های ضعیف در چشم کودک خود جلوه می کنند. تصمیم مبنی بر اینکه دیگر عصبانی نشویم آتش خشم ما را دامن می زند.

تعیین کننده اصلی رفتار ما ساختار شخصیتی ماست. اگر طی دوران کودکی یاد گرفته باشیم با ابراز خشم به خواسته های خود برسیم در بزرگسالی نیز از همین شیوه استفاده خواهیم کرد. ادامه خواندن “با کودک نق نقو چه کنیم”

ترس از دکتر رفتن را در کودک از بین ببریم

 

 

  • به جای استفاده از جمله‌های منفی، بهتر است به کودک بگوییم: «خودتو بپوشون تا سالم‌تر بمونی». ترساندن کودک از بیماری نتایج ناخوشایندی حتی در بزرگسالی دارد.

بسیاری از والدین شکایت می کنند که فرزندشان از پزشک می ترسد و هنگام ورود به مطب یا درمانگاه یا بیمارستان گریه می کند و جیغ میزند، چه برسد به اینکه بخواهند برایش تزریقی انجام دهند. ترس از پزشک در کودکان رایج است و دلیل آن دردی است که احتمالا کودک یک‌بار حین انجام آزمایش یا واکسیناسیون یا تزریق دارو حس کرده و این درد همزمان شده با بوی الکل و روپوش سفید و درمانگاه و حضور پزشک! به دنبال این مسئله کودک به مسائل مشابه شرطی میشود و به آنها اضطراب شدید و ترس نشان می دهد اما این ترس غیر‌عادی نیست. برخی رفتارها و حرف‌های والدین نیز باعث تشدید ترس کودکان از پزشک می شوند.

ادامه خواندن “ترس از دکتر رفتن را در کودک از بین ببریم”

کاری کنیم کودک مهد را دوست داشته باشد

 

  • تسلیم نشوید و نگویید «باشه، اگه نمی خوای بری مهدکودک، من خونه پیش تو می مونم» تسلیم شدن فقط به کودک می آموزد که با مقاومت به خواسته اش می رسد. در عوض بیاموزید که خواسته اش را به تاخیر بیندازد

 

ممکن است هنگامی که به فرزند سه ساله خود می گویید که وقت رفتن به مهدکودک است جیغ و گریه به راه اندازد. موقعیت مهدکودک را بررسی کنید که مطمئن شوید اشخاص، روال برنامه یا شرایطی موجب ترس فرزندتان نباشند. وقتی خاطر جمع شدید که مشکلی نیست آن وقت می توانید روی مشکل جدا شدن او از خود تمرکز کنید، مشکل متداولی که کودکان با آن درگیرند. ادامه خواندن “کاری کنیم کودک مهد را دوست داشته باشد”

برای رهایی از انگشت مکیدن کودک چه کنیم

 

  • اگر عادت مکیدن انگشت ادامه پیدا کند، موجب بروز مشکلاتی در دهان و دندان‌های کودک می‌شود.در سنین سه تا شش سالگی، هنوز استخوان‌های کودک نرم هستند و انگشت مکیدن موجب تغییر در شکل استخوان فک می‌شود. دندان‌های جلویی بالا به سمت بیرون و دندان‌های جلویی پایین به سمت داخل رانده می‌شود.

 

وقتی فرزند شما نوزاد است، انگشت مکیدن او برای شما بسیار جالب و جذاب است. اما حالا که به سن مهدکودک یا مدرسه رسیده، نگران شده‌اید که چرا انگشت او دایم در دهانش است. شما احساس خجالت می‌کنید. اگر دیگران ببینند، چه فکری می‌کنند؟ در مهدکودک، مربی‌های مهد چه فکری می‌کنند؟ مدام به او می‌گویید که انگشتانش را در دهان نکند اما هیچ فایده‌ای ندارد. بدانید که شما تنها نیستید حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد کودکان دو تا شش سال، انگشت شست خود را می‌مکند. ادامه خواندن “برای رهایی از انگشت مکیدن کودک چه کنیم”